Dnes je 26.06.2019 a svátek má: Adriana.
.
 
 
 

ikonka na Vaše stránky
 
Rady
 
 
 
 
Změna osvětlení středního panelu
   
Již od začátku co mám Fiátka jsem věděl, že chci změnit osvětlení interiéru a udělat si tak trochu „jiné“ auto. Původní zelené osvětlení jsem se rozhodl nahradit modrým a vyměnit žárovky za LED diody.
 
Demontáž panelu
 

Nejprve vyndáme autorádio. Je zabezpečeno háčky v horních a dolních rozích. Pro vyndání použijeme speciálních klíčů, nebo s trochou šikovnosti stačí šroubovák a opatrné páčení ne za čelo, ale za sponky, které čelo drží.

Potom vyšroubujeme vruty, které drží panel v palubní desce. Nesmíme zapomenout na středový vrut, který je umístěn pod ovládacím knoflíkem ventilátoru. Opatrně sundáme také posouvací „čudl“, který reguluje proudění vzduchu z auta nebo v autě. (Osvětlení těchto částí prozatím vynechávám, ale postupem času jej taky udělám).

Po vyšroubování všech vrutů opatrně vysadíme celé čelo. Nesmíme zapomenout na to, že jsou v čele umístěné konektory, které je nutné odpojit, jinak se Vám povede jako mě vytrhnout drátek z konektoru (zbytečné přidělávání práce s opravou). Po odpojení již bez problémů celý panel vyndáme.
 
Demontáž částí k osvětlení
 
Jako první vyndáme část, která osvětluje otočné „knoflíky“. Je zajištěna několika vruty. Po odšroubování jej vyndáme ven. Tato část se skládá ze tří dílů. Jeden je čelní černý díl, uvnitř je průhledný světlovodný díl a zezadu bílý kryt, který zajišťuje zpětný odraz a lepší rozložení světla v druhém dílu. Díl první a třetí jsou k sobě přilepené, ale s opatrností a nožíkem jej lze bez potíží oddělit.

Po rozebrání vyndáme střední průhledný díl. Mezi okrajovými a středovým kruhem jsou dírky ve kterých při zasazení do palubní desky svítí žárovky, většinou jej poznáme podle opálení, nebo zkroucení :o/ Tyto opálené dírky vyřízneme pilkou v místech kde je perforace. Získáme tím místo pro pozdější montáž LED diod. Nezapomeneme začistit řezy pilníkem.
Nyní si připravíme 6 LED diod modré barvy o průměru 5 mm . Zapojíme je tak jak je vidět na obrázku a upravíme je aby se vešly přesně do námi vyříznuté části v průhledné části. Jedna LED směřuje k velkému kolu, druhá led ke střednímu menšímu a třetí dolů. To samé uděláme i pro druhou stranu.
 

Úprava znaků na informační fólii

 
Dostáváme se k asi nejpracnější části. Nyní je nutné buď odstranit zadní zelený lak, nebo plně nahradit fólii za novou. Já jsem to zatím vyřešil odstraněním zelené barvy, ale bohužel se mi odstranila také modrá a červená na regulátoru teploty :o/ Ředidlem to sundat nešlo a tak jsem sáhnul po odlakovači na nehty. Použil jsem bezacetonový odlakovač a tyčinky do uší. Opatrně se smyje zelená barva, ale POZOR!!! Ať nesmyjete také černou :o) Takto upravíme všechna místa k prosvětlení. (nevýhoda – hůře čitelné bez osvětlení)
Další možnost je vytisknout nové popisy na papír nejlépe na laserové tiskárně a pro jistotu pak ještě začernit fixem. (nevýhoda – je to papír a je nutné jej ještě přelepit průhlednou izolepou.)
Další možností je asi tisk na fólii, ale to jsem ještě nedělal. Pro ty kteří chtějí experimentovat jsem zde připravil rozkresy popisů ke stažení. Je možné je vytisknout na papír nebo na fólii.
okud máme vše hotové, vložíme upravené popisy na své místo a na spájené body led diod přiletujeme ještě drátky délky cca 10 cm . Katodové drátky obou trojic diod spojíme dohromady a na anodové přiletujeme odpory 220 ohm. Konce odporů opět sletujeme dohromady. Odpory a letované body pak omotáme černou izolační lepenkou, abychom předešli případnému zkratu.
Úprava pomocí fólie
 
Rozhodl jsem se zlepšit upravu a zkusil jsem použít fólii. Je k tomu nutné mít Laserovou tiskárnu s dobrým tonerem a speciélní fólii pro tisk v laserové tiskárně (cena cca 10 Kč za arch A4).
Po vyrobení potisku nejlépe v Corelu nebo Adobe Illustratoru jej vytiskneme. Můžete také použít můj již hotový návrh :o). Po vytisknutí pečlivě vystříhneme a vložíme místo stávajících potisků. Stávající potisky uschováme. Je nutné však ještě vložit nějakou matnou bílou fólii, aby se nám světlo pěkně rovnoměrně rozmázlo pod celé znaky a také aby jsme znaky viděli za světla :o) Já jsem to vyřešil totálním zbroušením originálních fólii. Tím se mi z nich podařilo udělat matné světlo propustné a zaručil jsem si také dokonalé narovnání nové vytisknuté fólie. Vše ostatní vidíte na obrázcích :o)

 

Smontování

 

Průhledný díl vložíme do černého dílu a do vyříznutých rohů vložíme trojice diod. Pečlivě je srovnáme a pomocí externího zdroje (12 V přes naletovaný odpor 220 ohm) vyzkoušíme zda diody svítí tak jak mají. Pokud ano, pomocí tepelné pistole a lepidla zalepíme. Nakonec nasadíme horní bílý díl. Opět vyzkoušíme osvětlení diod. Potom pájkou opatrně na cca 4-5 bodech na krajích roztavíme díl černý a bíly do sebe, ale tak abychom neporušili tvar. Pouze jemné roztavení.

 

Osvětlení panelu se spínači

 

Toto osvětlení je vcelku jednoduché. Rozšroubujeme kryt a odsajeme cín v místech kde jsou uchycené originální LED diody. Tyto diody pak nahradíme modrými LED diodami a to opět rozměrů 5 mm , ale také 3 mm . Panel poté optět dáme dohromady a zapájíme nové diody. Upozornění: LED diody je nutné vyndávat opatrně, jelikož deska plošných spojů je oboustranná a nutno říci že ne příliš kvalitní :o( Opět vyzkoušíme osvětlení.

 

Spojení napájení

 

Napájení spodního dílu potom připojíme buď na osvětlení napájení horního dílu, nebo na místo žárovek, které vyndáme z palubní desky. (Jsou tam jen nastrčené ve dvou obdélníčkách v místech kde máme nyní LED diody).

 

Konečné smontování

 

Na konec vše opět vyzkoušíme a to již s napájením 12 V z auta a poté smontujeme zpět včetně autorádia. S trochou šikovnosti lze zaměnit i osvětlení v autorádiu, ale to už přenechejme odborníkovi :o)